Ofis Taşımacılığı

Taşınma işlemleri oldukça meşakkatli ve ciddi eşya güvenliği riskleri ile dolu olan bir süreçten oluştur. Üstelik taşınmanın kurumsal doğrultuda gerçekleştirilecek olması bu zorlukları ve riskleri daha da arttırmaktadır. Zira ofis taşıma işlemlerinde taşınacak ofis malzemelerinin spesifik özelliklere sahip olması alınması gereken güvenlik önlemlerini daha da geniş bir yelpazeye ulaştırmaktadır. Bu durumda güvenlik risklerinin artmasına neden olur. Aynı zamanda da ofis çalışmasının uzun süreler aksaması gibi bir durumla da karşı karşıya kalınabilir. Bu tip sorunlardan bağımsız bir şekilde son derece güvenli ve hızlı bir şekilde taşınma gerçekleştirilebilmesi için Aras Nakliyat olarak İstanbul’da tüm kurumsal yapılar için profesyonel İstanbul ofis taşımacılığı hizmetleri vermekteyiz.

Sigortalı İstanbul Ofis Taşımacılığı

İstanbul Ofis taşımacılığı hizmetlerimiz kapsamında her zaman kurumsal hizmet standartlarına büyük bir önem göstermekteyiz. Bu çerçevede de kurumsal ve uluslararası hizmet standartlarını yakalayabilmek adına ofis taşıma hizmetlerimizi yasal prosedürlere uygun olarak gerçekleştirmekteyiz. Bunun içinde tüm hizmetlerimizi nakliye sözleşmesi ile sunuyoruz. Dolayısı ile herhangi bir olumsuz durumda kesinlikle kurumsal mağduriyete yol açabilecek bir sorunla karşı karşıya kalmamanızı sağlıyoruz. Bunun için Aras Nakliyat olarak İstanbul sigortalı ofis taşımacılığı hizmet vermekteyiz. Sigortalı ofis taşıma hizmetlerimiz sayesinde her bir ofis eşya ve malzemesini tek tek sigorta kapsamına alıyoruz. Taşıma sürecinde meydana gelebilecek eşya hasarlarının doğurabileceği mağduriyetleri önlüyoruz. Aynı zamanda da ofis taşıma hizmetlerimiz için verdiğimiz maliyet, süre ve diğer yan uygulamalarımız konusunda da yasal taahhüt verebilmek adına sigortamız kapsamına almaktayız.

Hızlı İstanbul Ofis Taşımacılığı

Ofis taşıma işlemlerinin süratle tamamlanması ofis çalışma potansiyelinin kaybedilmemesi açısından çok önemlidir. Aras Nakliyat olarak İstanbul’da her bir ofis için özel bir İstanbul ofis taşımacılığı gerçekleştiriyoruz. Bunun için ofisin mimari özellikleri, ofisin çalışma saatleri ve tabii ki taşınacak eşyaların özellikleri üzerinden en uygun olan ofis taşıma planlamasını gerçekleştiriyoruz. Dolayısı ile ofislerin taşınmasında yaşanabilen tüm sorunlardan bağımsız bir şekilde tamamlanabilmektedir. Bununla birlikte ofis taşımacılığında her zaman ofis çalışma saatleri dışında taşıma işlemlerini gerçekleştirerek, bu süreçten minimal düzeyde olumsuz şekilde etkilenmenizi sağlıyoruz.